Crunchy breadsticks with the classic taste of Extra Virgin Olive Oil. Ideal to accompany delicious aperitifs or a quick and easy break. The delicate taste of our breadsticks will win you over at the first bite.
GLUTEN-FREE CLASSIC BREADSTICKS
Ingredients: starch and flour blend [EU corn starch, rice flour, psyllium fibre, dextrose, rice syrup, millet flour, potato starch, thickening agent: E464 (hydroxypropylmethylcellulose)], “high-oleic” sunflower oil, extra virgin olive oil, natural yeast (saccharomyces cerevisiae), salt.
Vegan product, rich in Fibre.
May contain traces of Sesame and Mustard.
Weight: 200gr
Format: multipack of 4 x 50g packs
Nutritional values per 100 g of product
| Energy | 1923kcal – 458kj |
| Fats | 15,7g |
| of which saturated fatty acids | 1,2g |
| Carbohydrates | 73,4g |
| of which sugars | 1,2g |
| Fibres | 4,1g |
| Protein | 4,1g |
| Salt | 2,5g |
The Company reserves the right to make changes without notice.
Share on: