Gluten-free flaxseed and sunflower seeds biscuits specifically formulated for people intolerant to gluten.
Ingredients: blend of starches and flours [EU corn starch, rice flour, vegetable fiber (psyllium, inulin), potato starch, sugar, dextrose, thickener E464 (hydroxypropyl methylcellulose)], flaxseed 5%, sunflower seeds 3%, extra virgin olive oil, natural yeast (saccharomyces cerevisiae), salt. May contain traces of SESAME and MUSTARD.
Weight: 200gr
Format: multipack of 8 x 25g packs
Nutritional values per 100 g of product
| Energy | 363kcal – 1530kj |
| Fats | 4,5g |
| of which saturated fatty acids | 0,53g |
| Carbohydrates | 70,8g |
| of which sugars | 6,2g |
| Fibres | 10,2g |
| Protein | 4,35g |
| Salt | 1,31g |
The Company reserves the right to make changes without notice.
Share on: