Gluten-free cereal rusks specifically formulated for people intolerant to gluten
Ingredients: mixture of starches and flours
[EU corn starch, 8% rice flour, vegetable fibers (psyllium, inulin), potato starch, sugar, dextrose, 1.4% linseed flour, wholemeal
buckwheat flour 1.2%, teff flour 1.2%, millet flour 1.1%, thickener: E464 (hydroxypropylmethylcellulose)], extra virgin olive oil,
natural yeast (saccharomyces cerevisiae), salt. May contain traces of SESAME, MUSTARD, SOY.
Weight: 200gr
Format: multipack of 8 x 25g packs
Nutritional values per 100 g of product
| Energy | 367kcal – 1558kj |
| Fats | 0,9g |
| of which saturated fatty acids | 0,09g |
| Carbohydrates | 86,3g |
| of which sugars | 6,8g |
| Fibres | 8,7g |
| Protein | 3,51g |
| Salt | 1,26g |
The Company reserves the right to make changes without notice.
Share on: